Akıllı Mekanik Kasis

Akıllı mekanik kasis nedir?
    Akıllı mekanik kasis standart tip statik kasislere alternatif olarak yaratmış olduğumuz bir trafik güvenlik sistemidir.

    Sadece hız sınırı kurallarına uymayan sürücüler için yol üzerinde oluşan fiziksel bir hatırlatıcı ve öğretici sistemdir. Hız sınırı kurallarını ihlal etmeyen sürücüler için düz bir yoldan ibarettir.

    Acil durum araçlarının kasislerden geçişleri içinde hatırı sayılır bir çözüm olarak üretilmiştir.

Akıllı mekanik kasis nasıl çalışır?
    Araç hızları yol üzerinde konumlandırılmış algılayıcılar tarafından tespit edilir. Tespit edilen bu hız değerleri sistem içerisinde gömülü olan yorumlayıcıya aktarılır. Yorumlayıcı bu değerleri yorumlar ve elde ettiği çıktıları akıllı mekanik kasise aktarır. Bu sayede sistem pasif veya aktif olarak tepki verir.

Akıllı mekanik kasis nerelerde uygulanabilir?

  • Okul, park, bahçe, hastane çevrelerinde
  • Acil durum araçlarının geçiş güzergahlarında
  • Üniversite kampüs içlerinde
  • Özel site içlerinde
  • Havaalanları, limanlar, otoban giriş çıkışlarında
  • Statik kasislerin uygulandığı alanlarda

Yani yaya trafiğinin ve güvenliğinin önemli olduğu her alanda uygulanabilir.

Akıllı mekanik kasis sisteminin faydaları nelerdir?
    Standart tip kasislerin aksine eğitici ve öğretici bir yönü vardır. Standart tip kasislere her durumda yakalanan sürücü hız limitleri dahilinde akıllı mekanik kasise yaklaşırsa
yakalanmayacağını bilir.

    Araçların standart tip kasislere yaklaşırken yaşamış olduğu önce aracın yavaşlaması ve sonra hızlanması hareketinin önüne geçer. Bu sayede araç yakıtından tasarruf sağlar, ulaşılmak istenen yere daha hızlı bir ulaşım gerçekleşir ve araç egzozlarından doğaya olan karbon salınımı azalmış olur.
Acil durum araçlarının geçişi esnasında pasifize olması dolayısıyla bu araçların istenilen yere daha hızlı ve daha güvenli ulaşmasını sağlar.

    Hız limitleri dahilinde sürüş gerçekleşeceği için trafik akışına pozitif bir katkı sağlayarak trafik yoğunluğunun önüne geçer.

Hangi hız limit değerleri için kullanılabilir?
    Akıllı mekanik kasis sitemi 5-90 km/h hızlar için ayarlanabilir olarak tasarlanmıştır. İstek doğrultusunda keşif yapılarak tasarım şekillendirilip hız değerleri ayarlanabilir.

Mevsimsel şartlarda nasıl çalışır?
    Kış şartlarında da sistem aynı şekilde çalışabilmektedir. Kasis sistemi haznesine su, kar veya herhangi bir sıvı girmesi neticesinde tahliye sistemi bu sıvıları bağlı olduğu en yakın altyapı gider hattına uzaklaştırır. Sisteme genel çerçevede yıllık olarak yapılacak bakım ile maksimum ömür ve fayda elde edilmiş olacaktır.

Hangi trafik işareti veya işaretleri gereklidir?
    Akıllı mekanik kasis için özel tasarlanmış olan bir adet trafik levhası yeterli olacaktır. Bunun yanında istek doğrultusunda artı olarak;

  • Hız ihlali tespit sistemleri,
  • Güneş enerjili uyarı levhaları,
  • Güneş enerjili hız limit levhaları
  • Araç sayım, sınıflandırma ve hız tespit ölçümlerini gerçekleştirebilen

Çözümleri akıllı mekanik kasis sistemi ile entegre olarak sunmaktayız.